Curtea cu Pasari
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Curtea cu Pasari

CRESTEREA SI INTRETINEREA PASARILOR DE CURTE: GAINI,RATE, BIBILICI,FAZANI, PAUNI,GASTE,PORUMBEI
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Probleme repiratorii la pasarile curte

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
AdisiDana
Admin
AdisiDana


Mesaje : 33
Puncte : 102
Data de inscriere : 01/11/2013
Localizare : Orastie

Probleme repiratorii la pasarile curte Empty
MesajSubiect: Probleme repiratorii la pasarile curte   Probleme repiratorii la pasarile curte Icon_minitime1Sam Noi 02, 2013 11:05 am

O sa ating o coarda sensibila a crescatorului de pasari si anume problemele respiratorii si trebuie sa intelegem cum sa ne descurcam cu ele.In primul rand formele respiratorii (vorbesc din experienta proprie) se manifesta dupa schimbari bruste de temperatura, trecerea de la cald la frig sau vice versa, factori agresivi care a actioneaza sinergic cu conditiile precare din adapostul pasarilor cum ar fi: umezeala, mizeria, curentii de aer. Ca sa poti face fata unui atac pe repirator la gaini trebuie sa ai conditii bune sa intretii pasarile, trebuie neaparat renuntat la tratmentele cu antibiotic preventiv(asta e cea mai mare prostie auzita-noi oamenii daca vine frigul sau ploua mult luam preventiv antibiotic?) Antibioticul in principiu distruge mecanismul defensiv al pasarii facand posibila cresterea rezistentei la acesta(in cazul administrarii preventiv) a agentului patogen. Alti factori care determina aparitia sindromului repirator sunt: aducerea de noi pasari fara sa fie tinute in carantina,stresul schimbarii locului de coabitare a pasarilor etc.Pasarile trecute prin boala au un sistem imunitar precar fata de cele care nu au manifestat simptomele boli, noi inmultind aceste pasari ajungem ca lotul urmator de pasari sa fie mult mai sensibil la umezeala si intemperii si se creaza un cerc vicios Arrow care duce la scaderea fertilitatii si pierderea pasarilor.Tin sa precizez ca nu am cunostinte medicale veterinare vorbesc din propria experienta( experinta dobandita in urma unei boli respiratorii la o rasa de pasari adusa din Germania, unde am incercat tot tratamentul posibil si imposibil, am reusit inpreuna cu prietena mea sa salvam o gainuta, dar ......triumful nostru a durat 6 luni( de la vindecarea completa) dupa care pasarea a murit subit).
Dieta echilibrata fara aditivi si antioxidanti fabricati in laborator si fara excesul de antibiotice ar putea forma un echilibru in gospodaria noastra.
Sus In jos
http://gainilemiideflori.wordpress.com/
Andrei89
Ou



Mesaje : 1
Puncte : 1
Data de inscriere : 06/11/2013

Probleme repiratorii la pasarile curte Empty
MesajSubiect: Re: Probleme repiratorii la pasarile curte   Probleme repiratorii la pasarile curte Icon_minitime1Mier Noi 06, 2013 10:12 am

Am si eu o problema cu o gaina. Azi dimineata era totul in regula a mancat, mai dupamasa am vazut-o ca de-abia se mai tinea pe picioae. tine ciocul deschis si abia respira, nu stiu ce sa-i fac! ma gandesc sa nu aiba ceva respirator. Dati-mi va rog o idee ca nu stiu ce sa fac, sunt incepator si nu ma prea pricep..
Sus In jos
AdisiDana
Admin
AdisiDana


Mesaje : 33
Puncte : 102
Data de inscriere : 01/11/2013
Localizare : Orastie

Probleme repiratorii la pasarile curte Empty
MesajSubiect: Re: Probleme repiratorii la pasarile curte   Probleme repiratorii la pasarile curte Icon_minitime1Mier Noi 06, 2013 10:31 am

Ati verificat gusa cumva , nu se simte ca si cand ar fi plina cu lichid?ati verificat cum este gainatul? moale, cu mucus, verde?In lipsa altor simptome s-ar putea sa fie "gusa moale", cazurile usoare le vindecati cu otet de mere si iaurt.Va rog sa imi spuneti mai multe dupa ce verificati gusa.
Sus In jos
http://gainilemiideflori.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Probleme repiratorii la pasarile curte Empty
MesajSubiect: Re: Probleme repiratorii la pasarile curte   Probleme repiratorii la pasarile curte Icon_minitime1

Sus In jos
 
Probleme repiratorii la pasarile curte
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cu ce sa ne hranim pasarile?
» Federatia Asociatiilor Crescatorilor de Pasari de Curte si Animale Mici in Rasa Pura din Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Curtea cu Pasari :: TOTUL DESPRE PASARILE DE CURTE :: Boli si Tratamente-
Mergi direct la: